Pro média

Tisková zpráva č. 4 - ročník 2023

Veletrh pomohl najít práci i profesní kurzy

11. ročník  VELETRHU PRÁCE A VZDĚLÁVÁNÍ Klíč k příležitostem proběhl pod záštitou senátora Lumíra Aschenbrennera a hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka 26. ledna 2023 v plzeňské sportovní hale TJ Lokomotiva. Vystavovalo přes třicet zaměstnavatelů, kteří nabídli několik set pracovních pozic. Celodenní doprovodný program zahrnoval přednášky, poradny i služby. Vstup na akci byl zdarma. Heslem organizátorů je "I když práci nehledáte, přijít se vyplatí."

Setkání "naživo" ocenili vystavovatelé i návštěvníci, kteří se již před desátou čekali před hlavním vchodem. Návštěvnost předčila očekávání. "I přesto, že nezaměstnanost v kraji se pohybuje kolem 2,9 %, přišlo přes 2000 zájemců o práci nebo osobní rozvoj. Díky tomu si většina firem odnesla desítky až stovky kontaktů a u některých poraden stála i fronta," sdělila Jana Brabcová, jednatelka společnosti Grafia, která veletrh organizovala.Podniky hledaly nejen pracovníky do výroby, ale také techniky, administrativní pracovníky, specialisty i manažery. Většina zaměstnavatelů ocenila velkou návštěvnost a dobrou organizaci akce. Např. Lear Corporation uvedl, že se splnilo očekávání a personalisté si odnesli asi 60 kontaktů.

Nabito bylo i na přednáškách s pracovně právní tématikou. Tradičně se návštěvníci přišli poradit se svými životopisy a konzultovali své profesní předpoklady či možnosti výdělku. Těm, kdo chtějí pracovat v zahraničí, byla k dispozici poradna i přednáška EURES. Začínajícím podnikatelům zase poradil CzechInvest. Na některé služby zdarma si návštěvníci neváhali stoupnout i do fronty, ať už šlo o fotky do životopisů, kariérové poradenství či pracovně právní poradnu SUIP Plzeň. Zájem byl i o testování pracovních předpokladů a dovedností, ukázky první pomoci, měření tlaku a diagnostiku pokožky hlavy. Partner veletrhu, Úřad práce v Plzni, zaznamenal široké spektrum dotazů od rekvalifikací přes evidenci až po omezení zdravotní způsobilosti. Velký zájem zaznamenaly i poradny Diakonie Západ pro občany v nesnázích a  pro cizince. Atmosféru dotvořila i barmanská show Stocku Plzeň.

Již druhým rokem se veletrhu účastnili i ukrajinští uprchlíci. Zatímco loni téměř všichni při rozhovorech s personalisty potřebovali pomoc tlumočníka, letos už mnozí komunikovali v češtině. Přesto je zájem o akreditované kurzy češtiny velký. Ten, kdo uvažuje, že by chtěl v ČR získat kvalifikovanou práci, nebo dokonce zůstat natrvalo, potřebuje alespoň úroveň A2, mnozí ale už umí daleko víc. Jak ale konstatovali někteří zástupci firem, v některých profesích je potřebná úroveň rodilého mluvčího kvůli bezpečnosti práce, například na železnici. Naopak tam, kde jde o čísla a výpočty, se cizinec může dobře uplatnit. Personalistku Berger Bohemia zaujal životopis ukrajinské inženýrky - rozpočtářky, která projevila i dobrou znalost češtiny, která se může hodit na dlouho neobsazenou pozici. 

"Nabízeli jsme pozice balíkových a listovních doručovatelů, operátorů logistiky, klientských pracovníků a finančních expertů, obdrželi jsme hned na místě 8 životopisů, ale cca dalších 100 návštěvníků si odneslo naše kontakty," říká Marin Bláha, specialista náboru České pošty. "Zaměstnat cizince v našich profesích je možné, ale musí dobře rozumět a psát česky. Překvapila nás dobrá mluvená úroveň některých cizinců z Ukrajiny, ale i oni sami se trochu obávali čtení rukou psaných adres na zásilkách. Ty nejlepší si pozveme na pohovor, mohou se stát kurýrem nebo operátorem logistiky. Zatím jsme  neviděli nikoho, kdo by mohl být doručovatelem listovních zásilek nebo pracovníkem na přepážce. Pokud ale začnou na nižších pozicích a budou komunikovat s českými kolegy, určitě si jazyk zlepší." 

Zatímco mezi ukrajinskými návštěvníky převažovaly ženy, v českém publiku muži rozhodně nechyběli. Na veletrh dorazili žáci posledních ročníků škol, kteří se rozhlížejí, jakým směrem se po maturitě či vyučení vydat. O vysokém počtu návštěvníků svědčí i více než 600 vyplněných anketních lístků, které se každou hodinu losovaly o hodnotné ceny - flash disky, knihy, diáře, deštníky, tašky, čepice, ale například také poukázky do restaurací.

Již patnáctým rokem Grafia předala ocenění podnikům přátelským rodině Mamma /Parent Friendly. Touto cenou se organizátoři snaží podpořit podniky, které pro své zaměstnance vytvářejí podmínky přátelské rodině, a inspirovat tak ostatní. Ceny předala Jana Brabcová za organizátora Grafia, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, místostarosta UMO3 Ladislav Nový a ředitelka odboru zaměstnanosti a EU Pavla Janovská. Všichni ocenili, že v Plzeňském kraji stoupá počet firem, které vytvářejí podmínky pro rodinný život svých zaměstnanců. 

Cenu za rok 2022 převzali zástupci těchto podniků: ADP Employer Services, Drůbežářský závod Klatovy a.s., Loma Systems, s.r.o. a ZF Engeneering s.r.o. Tyto podniky tak mohou značku Mamma /Parent Friendly užívat po dobu 3 let na svých náborových materiálech a dát tak signál rodičům, že v jejich podniku jsou vítáni.

 Mezi vystavujícími byly také vzdělávací instituce a školy, které nabízely profesní vzdělávání - Grafia - sekce vzdělávání dospělých, Integrovaná střední škola živnostenská Plzeň, SZŠ a VOŠZ Plzeň, Střední umělecko-průmyslová škola a Základní umělecká škola Zámeček a Střední odborné učiliště Stod.

Školy prezentovaly novinky ve svých vzdělávacích programech a připravily ukázky své práce. Grafia nabídla rekvalifikace pro zaměstnance i nezaměstnané, firemní vzdělávání i projekt Moje budoucnost, podpořený Evropským sociálním fondem, ve kterých zájemci mohou získat ucelené profesní či jazykové vzdělání zdarma. Do projektu se mohou hlásit rodiče na rodičovské dovolené, zájemci o práci mladší 25 let či nezaměstnaní nad 5 měsíců v evidenci ÚP. "Umíme nejen vzdělávat, ale také pomůžeme sehnat tu správnou práci či zkrácený úvazek," sdělil David Brabec, koordinátor projektu. Projekt trvá do 30. černa 2023.

Pomoc potřebným přinesla opět sbírka starých brýlí, kterou Grafia na veletrhu organizuje každoročně pro Lions Club. 

Fotogalerii naleznete ZDE


Tisková zpráva č. 3 - ročník 2023

Chcete vydělávat víc? Přijďte na Veletrh práce a vzdělávání 26. ledna do Plzně

Desítky vystavovatelů, stovky pracovních míst a k tomu přednášky, poradny, zábava a tombola. To vše čeká na návštěvníky 26. ledna v TJ Lokomotiva Plzeň na Veletrhu práce a vzdělávání Klíč k příležitostem od 10 do 18 hodin.

Pokud potřebujete přivýdělek nebo lépe placenou práci, určitě oslovte vystavující firmy. Prestižní veletrh už pojedenácté nabídne nejen pracovní místa z celého Plzeňského kraje, ale také skvělý celodenní program. Je určen všem, kdo hledají práci či brigádu - bez rozdílu věku či vzdělání. Na své si přijdou i ti, kdo se chtějí vzdělávat. Nabízeny budou profesní, rekvalifikační, jazykové a další kurzy, z nichž řadu lze získat bezplatně. Zváni jsou i studenti posledních ročníků středních i vysokých škol a jejich učitelé.

"Je to skvělá šance mluvit osobně s personalisty firem, vybrat si z mnoha nabídek práce a mít přehled o mzdách a benefitech," říká Jana Brabcová, jednatelka pořádající společnosti Grafia.

Na trhu práce v Plzeňském kraji stále chybí některé profese, kde se platí dobré mzdy i vysoké náborové příspěvky. Jde například o CNC operátory a programátory, ale také seřizovače, nástrojáře a další technické profese.

Kdo techniku nestudoval a chce se jí věnovat, může se zaregistrovat jako zájemce o rekvalifikaci přímo na stánku Grafia. V letošním roce totiž stát podpoří digitální a technické vzdělávání a kurzy až za 50.000 Kč mohou získat zdarma i pracující lidé. Díky projektu Moje budoucnost se zase rodiče dětí do 15 let mohou učit zdarma cizí jazyky.

Velký zájem bývá tradičně i o doprovodný program - přednášky, poradny i aktivity pro radost. Návštěvníci získají fotky do životopisu, poradí se s pracovním právníkem, mohou konzultovat kariéru či podnikání, otestovat své schopnosti a dovednosti, nechat se učesat a nalíčit, změřit tlak nebo zjistit, co vylepšit ve stravování. Fungovat bude i poradna pro občany v nesnázích a ukrajinský koutek s tlumočníky.

Nezapomeňte vzít s sebou životopis a také staré brýle do sbírky pro potřebné.

Pořadatel akce, plzeňská společnost Grafia, tradičně spolupracuje s významnými partnery na trhu práce v regionu (Úřad práce, krajská pobočka v Plzni, Pakt zaměstnanosti, HK ČR, ZČU, AIVD ČR). Záštitu nad akcí převzal senátor Lumír Aschenbrenner a hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Vstup i další služby na veletrhu jsou ZDARMA.
Od 13:00 hod budou vyhlášeny ceny Mamma/Parent Friendly pro firmy přátelské rodinám zaměstnanců. Každou hodinu bude losována tombola o skvělé dárky.  
I když práci nehledáte, přijít se tedy vyplatí!


Zdroj: https://pr.denik.cz/doporucujeme/chcete-vydelavat-vic-prijdte-na-veletrh-prace-a-vzdelavani-26-ledna-do-plzne-202.html?preview=41c7c032cc26fb5f21dde97377838457&t=1673875850

Veletrh práce a vzdělávání, leták ke stažení

Veletrh práce a vzdělávání, leták


Tisková zpráva č. 2 - ročník 2023

Zjistěte, jak si stojíte na trhu práce! Setkejte se s personalisty osobně

Dva faktory: covid a online. Uvědomujeme si, jak ovlivnily náš život? Kolik osobních setkání se neuskutečnilo jen proto, že bezpečnější a pohodlnější bylo zůstat za obrazovkou počítače? Kolik pracovních pohovorů se dnes raději vede na dálku? Kolik se jich neuskuteční vůbec?

Jenže i potenciální zaměstnanec je lidská bytost, stejně jako personalista či vedoucí pracovník. Mají své pocity, intuici, energii i smyslové vnímání. To vše se přes obrazovku počítače těžko protlačí. Obrazovka ubírá na spontánnosti rozhovoru, řadu otázek raději nepoložíme, leccos špatně vyhodnotíme.

I proto nám stále dává smysl organizovat "živý" Veletrh práce a vzdělávání. Protože osobní setkání se zástupci firem na stáncích nic nenahradí. V krátké chvíli si uděláte přehled o pracovním trhu, porovnáte nabídky i benefity, ale především navnímáte firemní kulturu jednotlivých zaměstnavatelů. Snadno poznáte, zda si právě s těmito lidmi budete rozumět.

Letos už pojedenácté přicházíme s nabídkou pracovních míst a inspirací, jak na sobě pracovat a díky tomu třeba i vysněnou kariéru. Přestože v Plzeňském kraji na jednoho nezaměstnaného aktuálně připadají minimálně 2 volná pracovní místa, situace není ideální. Kvalifikace lidí se často "nepáruje" s požadavky podniků, navíc nové technologie a průmyslová revoluce 4. 0. ovlivňují svět práce. A právě to je důvod se něco nového naučit. Zjistěte, jak si stojíte na trhu práce a co personalisté požadují! A rovnou se informujte, které rekvalifikace či další profesní kurzy můžete navštěvovat. Že na to nemáte peníze? Mnoho z nich lze získat zdarma i jako pracující - zeptejte se našich poradců. Přednášky i poradny přinášejí rychlý přehled o trhu práce, doplňkové služby podpoří sebevědomí návštěvníků při přípravě na hledání či změnu pracovního místa. Připravte si s pomocí poradců nový životopis, získejte fotky zdarma, nechte se hýčkat kadeřnicemi a kosmetičkami. Poraďte se s právníkem o pracovní smlouvě, informujte se, jak nastartovat vlastní byznys. Můžete se také svěřit se svou obtížnou situací v krizové poradně. A pomáhejte s námi - třeba sbírkou starých brýlí pro potřebné. Jsme rádi, že můžeme být prospěšní.

Záštitu nad akcí převzal senátor Lumír Aschenbrenner a hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Na veletrh se vyplatí každým rokem přijít, i když práci právě nehledáte. Užijte si ho v celé jeho pestrosti! A my oceníme vaše tipy, co příště přidat nebo vylepšit. Pište na info@grafia.cz


Tisková zpráva č. 1 - ročník 2023

Veletrh práce a vzdělávání - v lednu naživo!

Stovky pracovních míst z celého Plzeňského kraje, desítky vystavovatelů a skvělý celodenní program už jedenáctým rokem nabídne prestižní Veletrh práce a vzdělávání pod názvem Klíč k příležitostem, který se tradičně koná v Plzni - tentokrát 26. ledna 2023 v TJ Lokomotiva v Úslavské ulici na Slovanech. Každoročně jej navštíví 2.000 - 3.000 lidí, letos se v souvislosti s hospodářskouo situací očekává ještě větší návštěvnost. Pořadatel akce, plzeňská společnost Grafia, tradičně spolupracuje s významnými partnery na trhu práce v regionu (Úřad práce, krajská pobočka v Plzni, Pakt zaměstnanosti, HK ČR, ZČU, AIVD ČR). Záštitu nad akcí převzal senátor Lumír Aschenbrenner a hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

"Máme radost, že se mohou zaměstnavatelé a zájemci o práci potkat naživo," říká Jana Brabcová, jednatelka pořádající společnosti Grafia. Zájem o vystavování na veletrhu je velký. I když některé firmy v Plzeňském kraji skončily, na trhu práce je stále převis nabídky pracovních míst - na každého uchazeče o zaměstnání připadají minimálně 2 volná místa.

(Podíl nezaměstnaných v kraji se dlouhodobě pohybuje kolem činil 2,6 %, koncem roku mírně stoupl. Propouštění se čeká v některých firmách na jaře 2023.)

Na trhu stále chybí některé profese, za které jsou podniky ochotny zaplatit nejen vysoké mzdy, ale také náborové příspěvky ve výši 50.000 Kč. Mezi ně se řadí například CNC operátoři a programátoři, ale také seřizovači, lékaři, zdravotnický a ošetřující personál.

Náboroví pracovníci se snaží brand svého zaměstnavatele výrazně odlišit jiných a nabídnout benefity zaměstnancům přímo na míru. Zkracuje se pracovní doba, samozřejmostí je home office, sick days, prostory pro příjemné trávení přestávek a další kreativní nápady, jak vyvažovat pracovní a soukromý život.

"Poslední roky přinesly do pracovního života nové faktory - potřebu vyrovnat se s návratem na pracoviště a znovu získat běžné pracovní návyky, stmelovat týmy, které si odvykly spolupracovat. Covidová opatření přinesla i nové zkušenosti z organizace práce, někteří zaměstnanci si uvědomili, že chodit do práce a oddělovat soukromý a pracovní život je vlastně výhoda a někdy i privilegium," říká Brabcová.

Situace na pracovním trhu se mění i s příchodem válečných uprchlíků, kteří k nástupu do zaměstnání už nepotřebují pracovní povolení. Některé firmy přesto využívají služby agentur, zejména v případech výkyvů zakázek ve výrobě.

Na veletrhu tradičně vystavuje několik desítek zaměstnavatelů.

Veletrh je určen všem, kdo hledají práci či brigádu - lidem bez rozdílu věku či vzdělání, těm, kteří chtějí změnu či jsou aktuálně nespokojeni se svým místem, studentům posledních ročníků středních škol a jejich učitelům, vysokoškolákům i lidem bez práce. Nabízeny budou také profesní, rekvalifikační a další kurzy, z nichž řadu lze získat bezplatně.

Všichni návštěvníci mají vstup ZDARMA.

Velký zájem bývá tradičně i o doprovodný program. Na návštěvníky čeká řada přednášek, poraden i aktivit pro radost.
Na veletrhu budou už po jedenácté vyhlášeny ceny Mamma/Parent Friendly pro zaměstnavatele přátelské rodinám svých zaměstnanců. Oceněné podniky splňují kritéria hodnocení, vytvářejí dobré podmínky pro zaměstnance s rodinami, umožňují zkrácené úvazky, využívají pružnou pracovní dobu, provozují nebo podporují firemní školky či jesle, pořádají akce pro rodiny s dětmi či umožňují péči o rodinné příslušníky, apod.


Fotografie z akce 2022:

https://veletrhprace.rajce.idnes.cz/Veletrh_prace_a_vzdelavani_2022

  
 
  Partneři veletrhu 2023:
partneri-loga
  Mediální partneři 2023:
© GRAFIA, s.r.o. 2012
E-mail: info@grafia.cz